Gmina Gręboszów
Pogoda w Gminie Gręboszów
Saturday
13 kwietnia
temperatura: 13°C
wiatr: 15,2 km/h
opady: 0,0 mm

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Gręboszowie

W sobotę, 11 listopada br., obchody Narodowego Święta Niepodległości w Gręboszowie rozpoczęły się o godzinie 9.30 pod pomnikiem dla uczczenia 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości oraz usytuowaną obok tablicą upamiętniającą 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Po wciągnięciu flagi na maszt i odśpiewaniu hymnu narodowego delegacje: samorządu powiatowego i gminnego oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego i młodzieży szkolnej złożyły wiązanki kwiatów i zapalili znicze.

Okolicznościową modlitwę w intencji poległych żołnierzy walczących o niepodległość poprowadził ksiądz Wiesław Babiarz, proboszcz parafii Gręboszów. Prowadzący uroczystość pod pomnikiem Wiesław Lizak, dyrektor GCKiCz podziękował wszystkim za przybycie i oddanie czci poległym w walce o niepodległość.

Następnie poczty sztandarowe wraz z delegacjami przemaszerowały do Kościoła p.w. WNMP w Gręboszowie na uroczystą mszę świętą w intencji Ojczyzny, której przewodniczył ks. Wojciech Maślanka, proboszcz parafii Borusowa. Zanim rozpoczęła się eucharystia ks. prałat Ryszard Banach wygłosił krótką prelekcję o majorze Henryku Sucharskim, Stefanii Łąckiej i ks. Piotrze Halaku.

Bezpośrednio po mszy świętej procesja różańcowa udała się na parafialny cmentarz, gdzie modlono się przy grobie Stefanii Łąckiej za wszystkich zmarłych spoczywających na gręboszowskim cmentarzu. Po wspólnej modlitwie delegacja samorządu gminy Gręboszów złożyła wiązanki i zapaliła znicze na grobie Stefanii Łąckiej, Jakuba Bojki, ks. Piotra Halaka oraz grobach żołnierskich.

W uroczystościach gminnych upamiętniających 105. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę wzięli udział m. in.: Krzysztof Gil – wójt gminy, Marek Mosio – przewodniczący Rady Gminy Gręboszów, Sebastian Kądzielawa i Bogdan Bigos – radni Rady Powiatu, Katarzyna Czupryna, Edyta Dąbroś, Stanisław Misiaszek, Wiesław Wytrwał, Eugeniusz Wójtowicz, Stanisław Koziara, Tomasz Koziara, Piotr Polanowski – radni Rady Gminy, Jerzy Misterka – dyrektor Szkoły Podstawowej w Gręboszowie, księża i nauczyciele oraz mieszkańcy gminy Gręboszów. Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe: Szkoły Podstawowej w Gręboszowie, jednostek OSP Gręboszów, Biskupic, Kars, Ujścia Jezuickiego oraz Bieniaszowice -Okręg.

Społeczność gręboszowska, jak to miało miejsce w ostatnich latach, była także reprezentowana podczas powiatowych obchodów 105 rocznicy odzyskania niepodległości, które to odbyły się w parku miejskim w Dąbrowie Tarnowskiej, a poprzedzone były uroczystą mszą w kościele parafialnym. Pod pomnikiem, wiązankę okolicznościową złożyli: Sebastian Kądzielawa radny Rady Powiatu i Zdzisław Kogut zastępca Wójta Gminy Gręboszów.

 

 

 

Opracowanie: Wiesław Lizak, Zdzisław Kogut

Wprowadzenie: Marcin Janowiec 16.11.2023 r.

W sobotę, 11 listopada br., obchody Narodowego Święta Niepodległości w Gręboszowie rozpoczęły się o godzinie 9.30 pod pomnikiem dla uczczenia 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości oraz usytuowaną obok tablicą upamiętniającą 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Po wciągnięciu flagi na maszt i odśpiewaniu hymnu narodowego delegacje: samorządu powiatowego i gminnego oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego i młodzieży szkolnej złożyły wiązanki kwiatów i zapalili znicze. Okolicznościową modlitwę w intencji poległych żołnierzy walczących o niepodległość poprowadził ksiądz Wiesław Babiarz, proboszcz parafii Gręboszów. Prowadzący uroczystość pod pomnikiem Wiesław Lizak, dyrektor GCKiCz podziękował wszystkim za przybycie i oddanie czci poległym w walce o niepodległość. Następnie poczty sztandarowe wraz z delegacjami przemaszerowały do Kościoła p.w. WNMP w Gręboszowie na uroczystą mszę świętą w intencji Ojczyzny, której przewodniczył ks. Wojciech Maślanka, proboszcz parafii Borusowa. Zanim rozpoczęła się eucharystia ks. prałat Ryszard Banach wygłosił krótką prelekcję o majorze Henryku Sucharskim, Stefanii Łąckiej i ks. Piotrze Halaku. Bezpośrednio po mszy świętej procesja różańcowa udała się na parafialny cmentarz, gdzie modlono się przy grobie Stefanii Łąckiej za wszystkich zmarłych spoczywających na gręboszowskim cmentarzu. Po wspólnej modlitwie delegacja samorządu gminy Gręboszów złożyła wiązanki i zapaliła znicze na grobie Stefanii Łąckiej, Jakuba Bojki, ks. Piotra Halaka oraz grobach żołnierskich. W uroczystościach gminnych upamiętniających 105. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę wzięli udział m. in.: Krzysztof Gil – wójt gminy, Marek Mosio – przewodniczący Rady Gminy Gręboszów, Sebastian Kądzielawa i Bogdan Bigos – radni Rady Powiatu, Katarzyna Czupryna, Edyta Dąbroś, Stanisław Misiaszek, Wiesław Wytrwał, Eugeniusz Wójtowicz, Stanisław Koziara, Tomasz Koziara, Piotr Polanowski – radni Rady Gminy, Jerzy Misterka – dyrektor Szkoły Podstawowej w Gręboszowie, księża i nauczyciele oraz mieszkańcy gminy Gręboszów. Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe: Szkoły Podstawowej w Gręboszowie, jednostek OSP Gręboszów, Biskupic, Kars, Ujścia Jezuickiego oraz Bieniaszowice -Okręg. Społeczność gręboszowska, jak to miało miejsce w ostatnich latach, była także reprezentowana podczas powiatowych obchodów 105 rocznicy odzyskania niepodległości, które to odbyły się w parku miejskim w Dąbrowie Tarnowskiej, a poprzedzone były uroczystą mszą w kościele parafialnym. Pod pomnikiem, wiązankę okolicznościową złożyli: Sebastian Kądzielawa radny Rady Powiatu i Zdzisław Kogut zastępca Wójta Gminy Gręboszów. Zdjęcia z wydarzenia       Opracowanie: Wiesław Lizak, Zdzisław Kogut Wprowadzenie: Marcin Janowiec 16.11.2023 r.
Gręboszów z lotu ptaka
Urząd Gminy Gręboszów
tel. 14 641 60 02
pozostałe dane kontaktowe