Gmina Gręboszów
Pogoda w Gminie Gręboszów
Saturday
24 lutego
temperatura: 8°C
wiatr: 5,1 km/h
opady: 0,0 mm

Z kart historii powiatu. 155. rocznica śmierci Józefa Załuskiego

25 kwietnia 2021 r. przypada 155. rocznica śmierci Generała Józefa Załuskiego. To sławna postać, związana z Powiślem Dąbrowskim. Jego sarkofag znajduje się w kościele Wniebowzięcia NMP w Gręboszowie.

Generał Józef Bonawentura Ignacy Załuski urodził się 14 lipca 1787 roku na zamku w Ojcowie. Był oficerem pułku szwoleżerów gwardii Napoleona I, kuratorem Szkół Wolnego Miasta Krakowa, w tym Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także członkiem loży wolnomularskiej Kazimierza Wielkiego. Karierę wojskową rozpoczął w 1. Pułku Szwoleżerów Gwardii Cesarskiej. Był również uczestnikiem powstania listopadowego. Brał udział w wojnie rosyjsko-tureckiej. Podczas Wiosny Ludów pełnił funkcję komendanta Gwardii Narodowej w Galicji. 28 sierpnia 1816 roku zawarł związek małżeński z Zofią Antoniną Przerębską herbu Nowina, dziedziczką dóbr siedliszowickich, w tym również Gręboszowa. Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Legii Honorowej oraz złotym krzyżem Virtuti Militari. Zmarł w Krakowie w 1866 roku.

Zgodnie z jego wolą został pochowany w gręboszowskim kościele (którego był kolatorem). Jego grób znajdował się przy ścianie dzwonnicy, a po dobudowie nawy bocznej (finansowanej przez jego żonę,) znalazł się w kościele pod ołtarzem świętego Józefa. Wówczas sarkofag przeniesiono pod tylną ścianę kościoła.

Na sarkofagu z znajduje się postać generała Józefa Bonawentury Załuskiego w mundurze w pozycji półsiedzącej. Przy jego prawym boku leży szabla, a pod lewą ręką znajduje się mapa Królestwa Polskiego. Na frontowej ścianie sarkofagu widać herb Załuskich. Podpierają go dwa leżące Lwy. Został zaprojektowany przez Ludwika Otowskiego (brata ówczesnego proboszcza gręboszowskiej parafii - Henryka Otowskiego), natomiast wykonany przez krakowska rzeźbiarza Michała Korpal.

 

 

 

 

 

Opracowanie: https://powiatdabrowski.pl

Wprowadzenie: Marcin Janowiec 26.04.2021 r.

25 kwietnia 2021 r. przypada 155. rocznica śmierci Generała Józefa Załuskiego. To sławna postać, związana z Powiślem Dąbrowskim. Jego sarkofag znajduje się w kościele Wniebowzięcia NMP w Gręboszowie. Generał Józef Bonawentura Ignacy Załuski urodził się 14 lipca 1787 roku na zamku w Ojcowie. Był oficerem pułku szwoleżerów gwardii Napoleona I, kuratorem Szkół Wolnego Miasta Krakowa, w tym Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także członkiem loży wolnomularskiej Kazimierza Wielkiego. Karierę wojskową rozpoczął w 1. Pułku Szwoleżerów Gwardii Cesarskiej. Był również uczestnikiem powstania listopadowego. Brał udział w wojnie rosyjsko-tureckiej. Podczas Wiosny Ludów pełnił funkcję komendanta Gwardii Narodowej w Galicji. 28 sierpnia 1816 roku zawarł związek małżeński z Zofią Antoniną Przerębską herbu Nowina, dziedziczką dóbr siedliszowickich, w tym również Gręboszowa. Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Legii Honorowej oraz złotym krzyżem Virtuti Militari. Zmarł w Krakowie w 1866 roku. Zgodnie z jego wolą został pochowany w gręboszowskim kościele (którego był kolatorem). Jego grób znajdował się przy ścianie dzwonnicy, a po dobudowie nawy bocznej (finansowanej przez jego żonę,) znalazł się w kościele pod ołtarzem świętego Józefa. Wówczas sarkofag przeniesiono pod tylną ścianę kościoła. Na sarkofagu z znajduje się postać generała Józefa Bonawentury Załuskiego w mundurze w pozycji półsiedzącej. Przy jego prawym boku leży szabla, a pod lewą ręką znajduje się mapa Królestwa Polskiego. Na frontowej ścianie sarkofagu widać herb Załuskich. Podpierają go dwa leżące Lwy. Został zaprojektowany przez Ludwika Otowskiego (brata ówczesnego proboszcza gręboszowskiej parafii - Henryka Otowskiego), natomiast wykonany przez krakowska rzeźbiarza Michała Korpal.           Opracowanie: https://powiatdabrowski.pl Wprowadzenie: Marcin Janowiec 26.04.2021 r.
Gręboszów z lotu ptaka
Urząd Gminy Gręboszów
tel. 14 641 60 02
pozostałe dane kontaktowe