Gmina Gręboszów
Pogoda w Gminie Gręboszów
Saturday
13 kwietnia
temperatura: 15°C
wiatr: 17,1 km/h
opady: 0,0 mm

Polsko - Chorwacka współpraca w dziedzinie edukacji i kultury

Spotkajmy się i poznajmy swoją historię i kulturę. W poszukiwaniu międzykulturowego mostu pomiędzy Polską i Chorwacją” Polsko - Chorwacka współpraca w dziedzinie edukacji i kultury.

W dniach od 27 lutego do 5 marca br. po prawie półtorarocznym okresie przygotowań, odbył się wyjazd zagraniczny do Chorwacji. Dziesięcioro uczniów klas VII - VIII oraz dwóch nauczycieli naszej Szkoły wybranych w procesie rekrutacji, udało się do miasta Dugo Selo, aby wspólnie z uczniami i nauczycielami Szkoły Podstawowej im. Ivana Benkovica zrealizować szereg zaplanowanych działań edukacyjnych w ramach przedsięwzięcia pt. „Spotkajmy się i poznajmy swoją historię i kulturę. W poszukiwaniu międzykulturowego mostu pomiędzy Polską i Chorwacją” w projekcie Ponadnarodowa mobilność uczniów współfinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

W poniedziałek – 28 lutego, podczas bardzo serdecznego powitania z udziałem przedstawicieli miasta oraz uczniów i pracowników Szkoły, Pan Dyrektor Branko Goles zapowiedział rozpoczęcie realizacji wspólnie opracowanego, bogatego w treści edukacyjne programu mobilności.

Po krótkim spotkaniu organizacyjnym odwiedziliśmy Bibliotekę Miejską w Dugo Selo, gdzie obejrzeliśmy prezentację multimedialną zapoznającą nas z historią miasta. Następnie w szkole odbyły się warsztaty informatyczne podczas których nasi uczniowie wraz z chorwackimi rówieśnikami opracowali prezentacje na temat podobieństw i różnic kulturowych regionów oraz krajów, z których pochodzą.

We wtorek – 1 marca, zwiedziliśmy kościół parafialny pw. Św. Marcina oraz ruiny starego kościoła na wzgórzu Św. Marcina. Następnie odwiedziliśmy Centrum Pojednania będącego siedzibą Zgromadzenia Misjonarzy Krwi Chrystusa w Prozorje. Spotkaniom przewodniczył Ojciec Ilija, który bardzo dobrze posługuje się językiem polskim. Resztę dnia spędziliśmy na warsztatach artystycznych z członkami Spółdzielni Martinovac, wykonując przepiękne prace plastyczne związane z dugoselskim regionem. Następnie braliśmy udział w zajęciach z języka angielskiego i sportowych. Wieczorem natomiast, uczestniczyliśmy w promocji książki Damira Hoyki „Eksperyment”, która opowiada o edukacji i nowatorskich metodach nauczania. Podczas tego spotkania mieliśmy okazję wypowiedzieć się na temat systemu edukacji w Polsce.

W środę – 2 marca, braliśmy udział w wycieczce szkolnej do Krapiny i Krapińskiego Muzeum Neandertalczyków oraz Sanktuarium Matki Bożej Bystrzyckiej, gdzie również dołączył do nas ksiądz Ilija, który odprawił Mszę świętą w języku polskim. Lektorzy naszej parafii bardzo chętnie włączyli się do posługi przy ołtarzu.

W czwartek – 3 marca, w ramach kolejnej wycieczki szkolnej podziwialiśmy zabytki Starego Miasta w Zagrzebiu - stolicy Chorwacji: Plac i Kościół pw. Św. Marka, Kamienną Bramę, Katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, centralny plac miasta - Plac Bana Josipa Jelačicia oraz zwiedzaliśmy Muzeum Iluzji i Muzeum Techniki Nikoli Tesli.

W piątek – 4 marca, młodzież polsko - chorwacka wzięła udział w warsztatach informatycznych, podczas których, w programie komputerowym Canva opracowano broszury turystyczne zachęcające do odwiedzenia miejsc poznanych w ciągu dwóch ostatnich dni. Następnie udaliśmy się do Szkoły Muzycznej gdzie odbyły się warsztaty taneczno - muzyczne, podczas których uczniowie obu szkół uczyli się wzajemnie charakterystycznych dla ich regionów tańców folklorystycznych.

Wieczorem nastąpiło uroczyste podsumowanie całego przedsięwzięcia, podczas którego odśpiewano hymny narodowe – Polski i Chorwacji oraz hymn naszej Szkoły. Uczniowie zaprezentowali również swoje umiejętności taneczno-wokalne, wykonując tradycyjne piosenki i tańce ludowe.

Pobyt w Chorwacji i wspólnie wykonywane działania zaowocowały podniesieniem umiejętności uczestników w sferze kompetencji kluczowych jak również powstaniem wielu wspaniałych, materialnych i niematerialnych rezultatów. Nawiązane kontakty i przyjaźnie, zarówno wśród młodzieży jak i nauczycieli, rzeczywiście przyczyniły się do osiągnięcia zamierzonego celu czyli „zbudowania mostu międzykulturowego”. Ze łzami wzruszenia przyszło nam się pożegnać. Jednakże mamy nadzieje, że to nie koniec i współpraca pomiędzy szkołami oraz regionami nadal będzie się rozwijać.

W naszej Szkole zaplanowano jeszcze kilka działań edukacyjno-upowszechniających takich jak np. konkurs plastyczny pt. „Najpiękniejsze miejsce w Chorwacji” czy prezentację informacji zdobytych podczas mobilności na temat miasta Dugo Selo oraz Chorwacji.

Katarzyna Szczygieł - koordynator projektu

Relacje uczestników wyjazdu:

Podczas wycieczki najbardziej podobała mi się praca z chorwackimi uczniami. Dzięki dobrej znajomości języka angielskiego zyskałem wiele kolegów i koleżanek. Zauważyłem, że nauka prostych i podstawowych zwrotów w tym języku może mi się przydać w przyszłości. Ten projekt bardzo mnie zmotywował do nauki języka angielskiego. Podczas rozmów z Chorwackimi kolegami i koleżankami dowiedziałem się wiele rzeczy odnośnie szkoły, miejscowości Dugo Selo oraz samej Chorwacji. Nauczyłem się również kilka zwrotów w języku chorwackim. Zwiedziłem wiele pięknych miejsc w Chorwacji m.in Kamienną Bramę czy ruiny kościoła pw. Św. Marcina.

Szymon Surowiec

Uczestnictwo w przedsięwzięciu „Spotkajmy się i poznajmy swoją historię i kulturę. W poszukiwaniu międzykulturowego mostu pomiędzy Polską i Chorwacją” było decyzją w moim dotychczasowym życiu, z której jestem szczególnie dumna. Na początku, gdy poinformowano mnie o tym, że jest możliwość wzięcia udziału w takim projekcie nie wierzyłam w swoje szansy, lecz spróbowałam. Pisząc to mówię całkowicie szczerze, iż było warto. Przyjeżdżając do Dugo Selo, nie byłam świadoma tego, że spędzę tak cudowne chwile, otworzę się na nowe znajomości oraz zdobędę tak obszerną wiedzę na temat Chorwacji. Przebywając w szkole z rówieśnikami zrozumiałam, że pomimo innego języka jesteśmy bardzo podobni. 7 dni może wydawać się dla osoby trzeciej bardzo długim okresem czasu, lecz gdy przebywało się wokół ludzi, którzy traktowali nas jakbyśmy byli od dawna ich znajomymi czas ten przeleciał zdumiewająco szybko. To było cudowne doświadczenie uczęszczać na lekcje i zobaczyć jak funkcjonują uczniowie w tak wielkiej szkole, która wywarła na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Dzięki projektowi spędziłam niesamowicie chwile, które zostaną w mojej pamięci po długie lata.

Natalia Smoła

Na wycieczce najbardziej spodobała mi szkoła w Dugo Selo, gdzie mogłem zapoznać się z innymi uczniami, a także ich kulturą. Wspólne projekty w Canvie były świetną okazją do bliższego zapoznania i rozmowy. Innym z miejsc, które podobało mi się najbardziej była stolica Chorwacji, czyli Zagrzeb. Było to piękne miejsce z wieloma atrakcjami, których zapewne nigdy nie zapomnę.

Kacper Zając

Wycieczka do Chorwacji była naprawdę świetna! Było super przeżyć takie doświadczenie. Dzięki temu poznałam wiele miłych, otwartych osób i nauczycieli. Na pewno zapamiętam to do końca życia. Ten wyjazd wiele mnie nauczył, pomógł mi dopracować mój angielski, zaczęłam być mniej nieśmiała. Zintegrował też mnie z wieloma osobami. Wycieczki, które się odbyły, były bardzo fajne, zwiedziłam wiele ciekawych miejsc i dużo się dowiedziałam. Szkoła, do której chodziliśmy była niesamowita, bardzo mi się podobała. Z miłą chęcią mogłabym tam jeszcze zostać. Moim zdaniem ta wycieczka była najlepsza na jakiej byłam. Niezapomniane przeżycie!

Oliwia Dąbroś

Najbardziej podobał mi się pobyt w szkole, ponieważ poznałem dużo fajnych osób. Ogółem wszystko wpłynęło na mój rozwój lecz odczuwam, że najbardziej wspólne z chorwackimi uczniami zajęcia w szkole w Dugo Selo.

Adrian Ciepiela

Wyjazd do Chorwacji bardzo mi się podobał. Poznałam wiele fajnych i miłych osób. Mam nadzieje, że jeszcze kiedyś się z nimi spotkam. Z chęcią zostałabym tam dłużej. Najbardziej podobały mi się zajęcia artystyczne, ponieważ można było porozmawiać i pośmiać się z rówieśnikami. Na zajęciach robiliśmy torby. Gdy torby były już gotowe zbieraliśmy podpisy na nich. Również podobało mi się zwiedzanie stolicy - Zagrzebia. Widzieliśmy rynek, Kamienną Bramę, Kościół św. Marka. Miło spędziłam czas z przyjaciółmi, zarówno z Polski jak i z Chorwacji. Czas spędzony w Chorwacji szybko zleciał. Niestety, już w piątek trzeba było się pożegnać z nowymi przyjaciółmi.

Amelia Magiera

To co najbardziej podobało mi się podczas wyjazdu do Chorwacji to zwiedzanie Muzeum Nikoli Tesli gdzie można było dowiedzieć się wielu rzeczy dotyczących sposobów działania różnych maszyn i samochodów. W muzeum poznaliśmy wiele wynalazków związanych z elektrycznością oraz polem magnetycznym. Również bardzo ciekawe było Muzeum Neandertalczyka, w którym poznaliśmy wiele faktów dotyczących przeszłości ziemi i tego jak rozwijało się życie na przestrzeni milionów lat.

Wiktor Sobota

 

Fundusze Europejskie - logo

 

 

Opracowanie: Katarzyna Szczygieł

Wprowadzenie: Karol Mikos 15.03.2022 r.

Spotkajmy się i poznajmy swoją historię i kulturę. W poszukiwaniu międzykulturowego mostu pomiędzy Polską i Chorwacją” Polsko - Chorwacka współpraca w dziedzinie edukacji i kultury. W dniach od 27 lutego do 5 marca br. po prawie półtorarocznym okresie przygotowań, odbył się wyjazd zagraniczny do Chorwacji. Dziesięcioro uczniów klas VII - VIII oraz dwóch nauczycieli naszej Szkoły wybranych w procesie rekrutacji, udało się do miasta Dugo Selo, aby wspólnie z uczniami i nauczycielami Szkoły Podstawowej im. Ivana Benkovica zrealizować szereg zaplanowanych działań edukacyjnych w ramach przedsięwzięcia pt. „Spotkajmy się i poznajmy swoją historię i kulturę. W poszukiwaniu międzykulturowego mostu pomiędzy Polską i Chorwacją” w projekcie Ponadnarodowa mobilność uczniów współfinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. W poniedziałek – 28 lutego, podczas bardzo serdecznego powitania z udziałem przedstawicieli miasta oraz uczniów i pracowników Szkoły, Pan Dyrektor Branko Goles zapowiedział rozpoczęcie realizacji wspólnie opracowanego, bogatego w treści edukacyjne programu mobilności. Po krótkim spotkaniu organizacyjnym odwiedziliśmy Bibliotekę Miejską w Dugo Selo, gdzie obejrzeliśmy prezentację multimedialną zapoznającą nas z historią miasta. Następnie w szkole odbyły się warsztaty informatyczne podczas których nasi uczniowie wraz z chorwackimi rówieśnikami opracowali prezentacje na temat podobieństw i różnic kulturowych regionów oraz krajów, z których pochodzą. We wtorek – 1 marca, zwiedziliśmy kościół parafialny pw. Św. Marcina oraz ruiny starego kościoła na wzgórzu Św. Marcina. Następnie odwiedziliśmy Centrum Pojednania będącego siedzibą Zgromadzenia Misjonarzy Krwi Chrystusa w Prozorje. Spotkaniom przewodniczył Ojciec Ilija, który bardzo dobrze posługuje się językiem polskim. Resztę dnia spędziliśmy na warsztatach artystycznych z członkami Spółdzielni Martinovac, wykonując przepiękne prace plastyczne związane z dugoselskim regionem. Następnie braliśmy udział w zajęciach z języka angielskiego i sportowych. Wieczorem natomiast, uczestniczyliśmy w promocji książki Damira Hoyki „Eksperyment”, która opowiada o edukacji i nowatorskich metodach nauczania. Podczas tego spotkania mieliśmy okazję wypowiedzieć się na temat systemu edukacji w Polsce. W środę – 2 marca, braliśmy udział w wycieczce szkolnej do Krapiny i Krapińskiego Muzeum Neandertalczyków oraz Sanktuarium Matki Bożej Bystrzyckiej, gdzie również dołączył do nas ksiądz Ilija, który odprawił Mszę świętą w języku polskim. Lektorzy naszej parafii bardzo chętnie włączyli się do posługi przy ołtarzu. W czwartek – 3 marca, w ramach kolejnej wycieczki szkolnej podziwialiśmy zabytki Starego Miasta w Zagrzebiu - stolicy Chorwacji: Plac i Kościół pw. Św. Marka, Kamienną Bramę, Katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, centralny plac miasta - Plac Bana Josipa Jelačicia oraz zwiedzaliśmy Muzeum Iluzji i Muzeum Techniki Nikoli Tesli. W piątek – 4 marca, młodzież polsko - chorwacka wzięła udział w warsztatach informatycznych, podczas których, w programie komputerowym Canva opracowano broszury turystyczne zachęcające do odwiedzenia miejsc poznanych w ciągu dwóch ostatnich dni. Następnie udaliśmy się do Szkoły Muzycznej gdzie odbyły się warsztaty taneczno - muzyczne, podczas których uczniowie obu szkół uczyli się wzajemnie charakterystycznych dla ich regionów tańców folklorystycznych. Wieczorem nastąpiło uroczyste podsumowanie całego przedsięwzięcia, podczas którego odśpiewano hymny narodowe – Polski i Chorwacji oraz hymn naszej Szkoły. Uczniowie zaprezentowali również swoje umiejętności taneczno-wokalne, wykonując tradycyjne piosenki i tańce ludowe. Pobyt w Chorwacji i wspólnie wykonywane działania zaowocowały podniesieniem umiejętności uczestników w sferze kompetencji kluczowych jak również powstaniem wielu wspaniałych, materialnych i niematerialnych rezultatów. Nawiązane kontakty i przyjaźnie, zarówno wśród młodzieży jak i nauczycieli, rzeczywiście przyczyniły się do osiągnięcia zamierzonego celu czyli „zbudowania mostu międzykulturowego”. Ze łzami wzruszenia przyszło nam się pożegnać. Jednakże mamy nadzieje, że to nie koniec i współpraca pomiędzy szkołami oraz regionami nadal będzie się rozwijać. W naszej Szkole zaplanowano jeszcze kilka działań edukacyjno-upowszechniających takich jak np. konkurs plastyczny pt. „Najpiękniejsze miejsce w Chorwacji” czy prezentację informacji zdobytych podczas mobilności na temat miasta Dugo Selo oraz Chorwacji. Katarzyna Szczygieł - koordynator projektu Relacje uczestników wyjazdu: Podczas wycieczki najbardziej podobała mi się praca z chorwackimi uczniami. Dzięki dobrej znajomości języka angielskiego zyskałem wiele kolegów i koleżanek. Zauważyłem, że nauka prostych i podstawowych zwrotów w tym języku może mi się przydać w przyszłości. Ten projekt bardzo mnie zmotywował do nauki języka angielskiego. Podczas rozmów z Chorwackimi kolegami i koleżankami dowiedziałem się wiele rzeczy odnośnie szkoły, miejscowości Dugo Selo oraz samej Chorwacji. Nauczyłem się również kilka zwrotów w języku chorwackim. Zwiedziłem wiele pięknych miejsc w Chorwacji m.in Kamienną Bramę czy ruiny kościoła pw. Św. Marcina. Szymon Surowiec Uczestnictwo w przedsięwzięciu „Spotkajmy się i poznajmy swoją historię i kulturę. W poszukiwaniu międzykulturowego mostu pomiędzy Polską i Chorwacją” było decyzją w moim dotychczasowym życiu, z której jestem szczególnie dumna. Na początku, gdy poinformowano mnie o tym, że jest możliwość wzięcia udziału w takim projekcie nie wierzyłam w swoje szansy, lecz spróbowałam. Pisząc to mówię całkowicie szczerze, iż było warto. Przyjeżdżając do Dugo Selo, nie byłam świadoma tego, że spędzę tak cudowne chwile, otworzę się na nowe znajomości oraz zdobędę tak obszerną wiedzę na temat Chorwacji. Przebywając w szkole z rówieśnikami zrozumiałam, że pomimo innego języka jesteśmy bardzo podobni. 7 dni może wydawać się dla osoby trzeciej bardzo długim okresem czasu, lecz gdy przebywało się wokół ludzi, którzy traktowali nas jakbyśmy byli od dawna ich znajomymi czas ten przeleciał zdumiewająco szybko. To było cudowne doświadczenie uczęszczać na lekcje i zobaczyć jak funkcjonują uczniowie w tak wielkiej szkole, która wywarła na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Dzięki projektowi spędziłam niesamowicie chwile, które zostaną w mojej pamięci po długie lata. Natalia Smoła Na wycieczce najbardziej spodobała mi szkoła w Dugo Selo, gdzie mogłem zapoznać się z innymi uczniami, a także ich kulturą. Wspólne projekty w Canvie były świetną okazją do bliższego zapoznania i rozmowy. Innym z miejsc, które podobało mi się najbardziej była stolica Chorwacji, czyli Zagrzeb. Było to piękne miejsce z wieloma atrakcjami, których zapewne nigdy nie zapomnę. Kacper Zając Wycieczka do Chorwacji była naprawdę świetna! Było super przeżyć takie doświadczenie. Dzięki temu poznałam wiele miłych, otwartych osób i nauczycieli. Na pewno zapamiętam to do końca życia. Ten wyjazd wiele mnie nauczył, pomógł mi dopracować mój angielski, zaczęłam być mniej nieśmiała. Zintegrował też mnie z wieloma osobami. Wycieczki, które się odbyły, były bardzo fajne, zwiedziłam wiele ciekawych miejsc i dużo się dowiedziałam. Szkoła, do której chodziliśmy była niesamowita, bardzo mi się podobała. Z miłą chęcią mogłabym tam jeszcze zostać. Moim zdaniem ta wycieczka była najlepsza na jakiej byłam. Niezapomniane przeżycie! Oliwia Dąbroś Najbardziej podobał mi się pobyt w szkole, ponieważ poznałem dużo fajnych osób. Ogółem wszystko wpłynęło na mój rozwój lecz odczuwam, że najbardziej wspólne z chorwackimi uczniami zajęcia w szkole w Dugo Selo. Adrian Ciepiela Wyjazd do Chorwacji bardzo mi się podobał. Poznałam wiele fajnych i miłych osób. Mam nadzieje, że jeszcze kiedyś się z nimi spotkam. Z chęcią zostałabym tam dłużej. Najbardziej podobały mi się zajęcia artystyczne, ponieważ można było porozmawiać i pośmiać się z rówieśnikami. Na zajęciach robiliśmy torby. Gdy torby były już gotowe zbieraliśmy podpisy na nich. Również podobało mi się zwiedzanie stolicy - Zagrzebia. Widzieliśmy rynek, Kamienną Bramę, Kościół św. Marka. Miło spędziłam czas z przyjaciółmi, zarówno z Polski jak i z Chorwacji. Czas spędzony w Chorwacji szybko zleciał. Niestety, już w piątek trzeba było się pożegnać z nowymi przyjaciółmi. Amelia Magiera To co najbardziej podobało mi się podczas wyjazdu do Chorwacji to zwiedzanie Muzeum Nikoli Tesli gdzie można było dowiedzieć się wielu rzeczy dotyczących sposobów działania różnych maszyn i samochodów. W muzeum poznaliśmy wiele wynalazków związanych z elektrycznością oraz polem magnetycznym. Również bardzo ciekawe było Muzeum Neandertalczyka, w którym poznaliśmy wiele faktów dotyczących przeszłości ziemi i tego jak rozwijało się życie na przestrzeni milionów lat. Wiktor Sobota   Zdjęcia z wydarzenia     Opracowanie: Katarzyna Szczygieł Wprowadzenie: Karol Mikos 15.03.2022 r.
Gręboszów z lotu ptaka
Urząd Gminy Gręboszów
tel. 14 641 60 02
pozostałe dane kontaktowe