Gmina Gręboszów
Pogoda w Gminie Gręboszów
Saturday
13 kwietnia
temperatura: 13°C
wiatr: 15,2 km/h
opady: 0,0 mm

Narodowe Czytanie „Nad Niemnem” w Gręboszowie

W piątek, 8 września br., w Gminnym Centrum Kultury i Czytelnictwa w Gręboszowie odbyło się Narodowe Czytanie powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych - Wójt Gminy Gręboszów Krzysztof Gil, Przewodniczący Rady Gminy Gręboszów Marek Mosio, Wiceprzewodnicząca Rady Katarzyna Czupryna, grono pedagogiczne oraz dzieci i młodzież ze szkoły podstawowej, przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich, członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki, pracownicy Urzędu Gminy, a także mieszkańcy gminy Gręboszów.

Imprezę rozpoczęła Monika Kilian, która w imieniu własnym oraz dyrektora Centrum Kultury powitała zebranych gości, a także w kilku słowach przedstawiła najważniejsze problemy poruszone w czytanej lekturze. Szersze wprowadzenie do lektury- genezę powstania utworu oraz jego przekaz uwypuklili uczniowie Szkoły Podstawowej w Gręboszowie - Zuzanna Dymon oraz Szymon Wąż.

Następnie, w kolejności losowej, wybrani uczestnicy czytali fragmenty powieści. W przerwach między czytaniem na sali rozbrzmiewały dźwięki muzyki w wykonaniu dyrektora Centrum Kultury Wiesława Lizaka oraz Tomasza Lizaka. Na zakończenie wszyscy uczestnicy obdarowani zostali pamiątkowym egzemplarzem czytanej lektury oraz zaproszeni do skosztowania tradycyjnych polskich słodkości.

„Nad Niemnem” to najwybitniejsze dzieło Elizy Orzeszkowej, uznanej za jedną z najwybitniejszych polskich pisarek. Powieść przedstawia barwny i realistyczny obraz życia na Podlasiu w XIX wieku. Opowiada o losach rodziny Korczyńskich, ich sąsiadów i przyjaciół.

Narodowe Czytanie to coroczna ogólnopolska akcja, której celem jest popularyzacja czytelnictwa i promocja polskiej literatury. W tym roku, po raz dwunasty, Polacy wspólnie czytali wybraną lekturę.

Uczestnicy Narodowego Czytania w Gręboszowie podkreślali, że było to dla nich wyjątkowe przeżycie. „Bardzo się cieszę, że mogłam wziąć udział w tym wydarzeniu” – powiedziała jedna z uczestniczek spotkania. „To świetna okazja, aby poznać polską literaturę i spędzić czas z innymi miłośnikami książek”.

Serdeczne podziękowania dla Małgorzaty Kowal właścicielki firmy Ręka w lukrze Gosi, za przygotowanie i podarowanie wspaniałych, okolicznościowych pierniczków, nawiązujących do akcji Narodowego Czytania „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję Narodowego Czytania w naszej gminie. Już teraz zapraszamy do wspólnego czytania za rok. Lekturą będzie „Kordian” Juliusza Słowackiego.

 

 

Opracowanie: Monika Kilian

Wprowadzenie: Karol Mikos 12.09.2023 r.

W piątek, 8 września br., w Gminnym Centrum Kultury i Czytelnictwa w Gręboszowie odbyło się Narodowe Czytanie powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych - Wójt Gminy Gręboszów Krzysztof Gil, Przewodniczący Rady Gminy Gręboszów Marek Mosio, Wiceprzewodnicząca Rady Katarzyna Czupryna, grono pedagogiczne oraz dzieci i młodzież ze szkoły podstawowej, przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich, członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki, pracownicy Urzędu Gminy, a także mieszkańcy gminy Gręboszów. Imprezę rozpoczęła Monika Kilian, która w imieniu własnym oraz dyrektora Centrum Kultury powitała zebranych gości, a także w kilku słowach przedstawiła najważniejsze problemy poruszone w czytanej lekturze. Szersze wprowadzenie do lektury- genezę powstania utworu oraz jego przekaz uwypuklili uczniowie Szkoły Podstawowej w Gręboszowie - Zuzanna Dymon oraz Szymon Wąż. Następnie, w kolejności losowej, wybrani uczestnicy czytali fragmenty powieści. W przerwach między czytaniem na sali rozbrzmiewały dźwięki muzyki w wykonaniu dyrektora Centrum Kultury Wiesława Lizaka oraz Tomasza Lizaka. Na zakończenie wszyscy uczestnicy obdarowani zostali pamiątkowym egzemplarzem czytanej lektury oraz zaproszeni do skosztowania tradycyjnych polskich słodkości. „Nad Niemnem” to najwybitniejsze dzieło Elizy Orzeszkowej, uznanej za jedną z najwybitniejszych polskich pisarek. Powieść przedstawia barwny i realistyczny obraz życia na Podlasiu w XIX wieku. Opowiada o losach rodziny Korczyńskich, ich sąsiadów i przyjaciół. Narodowe Czytanie to coroczna ogólnopolska akcja, której celem jest popularyzacja czytelnictwa i promocja polskiej literatury. W tym roku, po raz dwunasty, Polacy wspólnie czytali wybraną lekturę. Uczestnicy Narodowego Czytania w Gręboszowie podkreślali, że było to dla nich wyjątkowe przeżycie. „Bardzo się cieszę, że mogłam wziąć udział w tym wydarzeniu” – powiedziała jedna z uczestniczek spotkania. „To świetna okazja, aby poznać polską literaturę i spędzić czas z innymi miłośnikami książek”. Serdeczne podziękowania dla Małgorzaty Kowal właścicielki firmy Ręka w lukrze Gosi, za przygotowanie i podarowanie wspaniałych, okolicznościowych pierniczków, nawiązujących do akcji Narodowego Czytania „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję Narodowego Czytania w naszej gminie. Już teraz zapraszamy do wspólnego czytania za rok. Lekturą będzie „Kordian” Juliusza Słowackiego. Zdjęcia z wydarzenia     Opracowanie: Monika Kilian Wprowadzenie: Karol Mikos 12.09.2023 r.
Gręboszów z lotu ptaka
Urząd Gminy Gręboszów
tel. 14 641 60 02
pozostałe dane kontaktowe